Na UW działamy od października 2010 roku. Zajmujemy się badaniem gier i zabaw w kontekście ich potencjału edukacyjnego, zapoznajemy się z formami ludycznymi (np. grami planszowymi, miejskimi, RPG i LARP'ami, historią zabawek), realizujemy także własne projekty.

Gra miejska to rodzaj gry terenowej wykorzystującej przestrzeń miejską jako obszar gry. Ulice i zabudowa to gigantyczna, nieustannie zmieniająca się plansza, po której poruszają się pionki – gracze. Ma w sobie coś z harcerskich podchodów, elementy gry RPG, a także cechy flash mobów czy happeningów ulicznych. Tematyka gier miejskich zwykle opiera się na wydarzeniach historycznych, fabule powieści lub wymyślonej historii. Głównymi ideami gry miejskiej jest współpraca całej drużyny oraz przeżycie wspaniałej przygody.

Początków gier miejskich w Polsce należy szukać w środowiskach harcerskich; podchody (np. Rajd Arsenał, który od lat 70. co roku odbywa się w Warszawie) albo grach typu LARP. Pierwszym komercyjnym projektem wykorzystującym mechanizm gry miejskiej była Nokia Game w ramach międzynarodowej kampanii reklamowej firmy. Równolegle formę rozrywki zbliżoną do gry miejskie zatytułowaną Inwazja Mocy organizowała jedna ze stacji radiowych.

Jednym z pierwszych projektów nowego typu aktywności miejskiej była zorganizowana przez animatora Krzysztofa Bieleckiego gra miejska Urban Playground. Wydarzenie to przyczyniło się do propagowania idei gier miejskich jako projektów społecznych. Do najpopularniejszych gier miejskich w Polsce należą: Exploring Wrocław, Literackie Gry Miejskie organizowane przez Muzeum Powstania Warszawskiego, Urban Playground w Warszawie, Gra Miejska w Poznaniu, cykl gier miejskich organizowanych przez Łódzkie Stowarzyszenie Inicjatyw Miejskich Topografie.

Gry miejskie mogą być organizowane w różnych miejscach i mieć dowolny scenariusz. Fabuła gry może być oparta na wydarzeniach historycznych, historiach wymyślonych lub wzorowanych na dziełach literackich, filmowych itp. Na początku gry każda drużyna dostaje scenariusz gry zawierający tło fabularne, listę zadań do wykonania oraz mapkę terenu, na którym odbywać się będzie całe wydarzenie. Zadaniem uczestników jest zdobycie jak największej liczby punktów w wyznaczonym czasie. Trudność gry polega na tym, że uczestnicy muszą sami zadecydować, które zadania jest warto wykonać, gdyż na wszystkie nie starczy czasu. Zadania są przekrojowe: od pytań zamieszczonych w arkuszu, przez zadania polegające na odnalezieniu różnych obiektów w przestrzeni miejskiej, aż po zadania, które trzeba wykonać na poszczególnych stanowiskach przygotowanych przez organizatorów.

Nie należy również zapominać o tym, że pewne zadania są obowiązkowe, by móc zakończyć grę i być dopuszczonym do zdania kart gry, aby podliczyć zdobyte przez drużynę punkty. Sama gra jest pełna niezapomnianych emocji. Co więcej, jest doskonałym sposobem, aby przełamać rutynę dnia codziennego! Wybierając się na grę miejską koniecznie zaproś znajomych lub członków rodziny!

Etykiety:

0 Responses so far.

Prześlij komentarz