Na UW działamy od października 2010 roku. Zajmujemy się badaniem gier i zabaw w kontekście ich potencjału edukacyjnego, zapoznajemy się z formami ludycznymi (np. grami planszowymi, miejskimi, RPG i LARP'ami, historią zabawek), realizujemy także własne projekty.

Każde koło naukowe to przede wszystkim ludzie których łączą wspólne zainteresowania. Ludus powstał jako przedłużenie naszych nieformalnych spotkań w wydziałowej kawiarni Fraza - przez ponad rok spotykaliśmy się tam aby wspólnie grać i rozmawiać o planszówkach.

Okazało się, że nasza pasja może być także fascynującym przedmiotem badań naukowych. Ludologia zajmuje się poznawaniem gier - próbuje odpowiedzieć na pytanie czym są? jaką rolę spełniają w życiu człowieka? czym różnią się między sobą? jak oddziałują na kulturę?

Na konferencji w Paryżu (Board Game Studies Coloquim) spotkaliśmy naukowców z różnych dziedzin zajmujących się poznawaniem gier. Okazało się, że tematem zajmują się zarówno matematycy, historycy, kulturoznawcy, ekonomiści jak i psychologowie. Zdecydowaliśmy więc, że Koło Naukowe Ludus będzie miało charakter międzywydziałowy. Każda z dyscyplin ma w tym względzie coś ciekawego do powiedzenia. Oprócz rozważań teoretycznych zależy nam jednak także na praktyce - chcemy promować gry jako sposób spędzania wolnego czasu i narzędzie rozwoju osobistego.

Do tej pory udało nam się zrealizować następujące projekty:
- piknik "U Frycka" na kampusie głównym UW gdzie sprawowaliśmy pieczę merytoryczną nad działem XIX wiecznych zabaw
- przygotowanie elementów programu wyjazdu integracyjnego WPUW
- pomoc w organizacji imprezy planszówkowej "Gamegrinder II'
Uczestniczyliśmy:
- w grach miejskich i konwentach
- w warsztatach gry go organizowanych przez Ambasadę Japonii
- w konferencjach w Poznaniu, Częstochowie i Paryżu

Organizujemy regularne spotkania na Wydziale Pedagogicznym.
Zapraszamy do współpracy!

Etykiety:

0 Responses so far.

Prześlij komentarz